logo
Základní škola a Mateřská škola Ořechov
Základní škola a Mateřská škola Ořechov

European kids athletics games

Ve dnech 5.-7. září 2016 se uskutečnily v Brně na stadionu Pod Palackého vrchem 11. Evropské atletické hry mládeže považované za neoficiální mistrovství Evropy do 15-ti let. (Oficiální ME Mezinárodní atletická federace nepořádá). Jejich soutěží se zúčastnilo přes 1 500 závodníků ze 14 zemí (včetně států jako je Malta nebo Kypr), což z nich v dané věkové kategorii činí pravděpodobně největší podnik na světě. Poprvé mezi nimi nechyběly také 2 zástupkyně naší školy – Tereza Myšková a Natálie Pfefferová.

Historického úspěchu dosáhla v nejprestižnější disciplíně- běhu na 60m – Tereza Myšková, když se v konkurenci 162 závodnic probojovala do osmičlenného A-finále. Zde ji v naprosto vyrovnaném závodě dělilo od stříbrné medaile pouhých 17 setin sekundy. Vynikající výkon podala i ve skoku dalekém, kde ve startovním poli čítajícím 142 závodnic obsadila 11. místo a k postupu do finále, na rozdíl od soutěží dospělých pouze osmičlenného, jí chybělo 7 cm.

Podobných výkonů dosáhla i Natálie Pfefferová, která však byla znevýhodněna startem ve starší kategorii a postup do finále jí unikl.

O úrovni soutěží, kterých se zúčastnila kompletní česká a evropská špička, nejlépe svědčí nový český rekord chlapecké štafety z Kolína v běhu na 4x60m, ale zejména světový rekord v běhu na 60m, který časem 6,89s (v přepočtu na ruční měření 6,7s) vytvořil 14-ti letý maďarský reprezentant Dominik Illovszki, když v rozběhu zaběhl s nedovolenou podporou větru dokonce čas 6,78s.

PhDr. Vojtěch Sojka