logo
Základní škola a Mateřská škola Ořechov
Základní škola a Mateřská škola Ořechov

EVVO – 2017/18

Rybaření u Štikovce

Po roce jsme se opět vydali ke Štikovci a rybářské štěstíčko nám přálo, všechny ryby jsme samozřejmě do Štikovce vrátili zpět.

Into the Wild

Zoologické soutěže v anglickém jazyce se zúčastnilo 50 družstev z 25 škol. Naše družstvo ve složení Kristýna Pištěková, Martin Panáč a Matyáš Stehlík obsadilo krásné 9. místo.

Zoo Brno
Zoo Brno již tradičně pořádá soutěž pro čtyřčlenná družstva druhého stupně základních škol a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií. Naše družstvo (Martin Panáč, Kristýna Pištěková a Jan Cimrman) letos zvítězili. GRATULUJEME!!!

 

Co se vyrábí ze slunečnice? Z čeho se vyrábí Coca Cola? A ještě na spoustu dalších otázek jsme hledali odpovědi v dnešním kroužku, který pro vás fotila Barča a Honzík.

Pipeta je laboratorní nástroj sloužící k přesnému odměřování objemů kapalin. A nevěřili by jste, kolik zábavy jsme si s ní užili v kroužku.

V recyklačním programu Tonda Obal na cestách jsme se dozvěděli, jak nevytvářet zbytečné odpady a když už je máme … tak kam s nimi?

Chrostík je křídlatý druh hmyzu, který má velice zajímavé larvy. Už Ondřej Sekora se ve své knize o chrostících zmiňoval. Málokdo je ale pozná a to je škoda. My jsme si larvy chrostíků v kroužku vyrobily a Tomášek Březina je nafotil.

Binokulární lupa – to je věc!!! Může prozkoumat klíče, pravítko, dřevo a dokonce barevnou křídu rozdrobenou ve vodě. Dnešní kroužek pro vás nafotila Natálka Joukalová.

Věděli jste, že gumové autíčko zvětší objem, když se ponoří do vody? A víte, jak se seřadí olej, voda a líh ve sklenici? A co když tam přihodíme různé předměty? V druhé polovině kroužku jsme si vyzkoušeli, co dokážeme s dřevěnou stavebnicí. Dnes pro vás celý kroužek nafotila Simonka Pešková.

V kroužku jsme se tentokrát dozvěděli, co může ublížit našim stromům a části stromu a výrobky z něj už poznáme i poslepu! Dnešní kroužek pro vás nafotila Štěpánka Neužilová

V programu Po stopách šelmy jsme se tentokrát vydali na Jezírku po stopách zloděje, který uloupil sousedce slepici. S pomocí indicií jsme nakonec pachatele našli a zároveň se dozvěděli mnoho nového o všech šelmách, které žijí v České republice. V lese jsme si zahráli hru a naučili se používat fotopast a nakonec jsme prozkoumali spoustu zajímavých exponátů.

Jak vytvořit lávovou lampu? To už všichni v kroužku víme….. A Lea Balšínková to pro vás ještě nafotila.

Vida Brno – 24. listopadu, 8.  A a 8. B

„Vážení kolegové, vítám vás na kardiochirurgické poradě, zítra vás čeká první operace srdce, proto je potřeba se důkladně připravit.“ Tak přivítala lektorka všechny zájemce o vzdělávací program s názvem Srdce na dlani. A srdce na dlani jsme skutečně měli, vepřové, protože to je lidskému nejpodobnější. A také peán, pinzetu a hlavně nůž. Čekala nás totiž pitva. Jak se jí budoucí kardiochirurgové zhostili, můžete vidět na pořízených fotografiích. Pro všechny to byl určitě zážitek, na který se nezapomíná.

Dne 21.11. jsme my, žáci z 6.A a 6.B  navštívili Hvězdárnu a planetárium v Brně. Během programu jsme podnikli ztřeštěnou cestu do lidského těla a to až přímo k buňkám. Poznali jsme, jak důmyslnou skládačku vytvářejí. Sledovali jsme vznik a vývoj lidského života od splynutí prvních dvou buněk.  Odhalili jsme tajemství dědičnosti a rozpletli šifru jménem DNA.

Jednou nahoře, jednou (v) dole – Důlní expozice s fáráním do dolu v původní těžní kleci – 9. A, 9. B

Zažili jsme pocity horníka od příchodu na šachtu, a to od převlékání v historických řetízkových šatnách, autentické fárání jako na činném dole až po cestu horníka na příslušné důlní pracoviště. V blízkosti šachetní budovy někteří z nás vyzkoušeli cestu na vzdálená pracoviště v dole jízdou v originálních vozíčcích určených pro dopravu osob v dole, tažených funkční důlní lokomotivou. Na rozloze 250 m důlních chodeb nám zkušení havíři, coby průvodci, představili fyzicky náročnou práci v dole vč. ukázky ručního a funkčního pluhového a kombajnového porubu.

Vysokopecní okruh vč. návštěvy Bolt Tower

Odpoledne jsme na okruhu  zaměřeném na výrobu surového železa a historii Dolních Vítkovic vyjeli skipovým výtahem po trase vsázky vysoké pece.  Poté nás čekal adrenalinový zážitek na Bolt Tower s návštěvou kavárny Bolt Café.

V kroužku jsme tentokrát dělali pokusy. První se jmenuje Faraonovi hadi a moc se nám líbil. Sopku ale asi nepřekonal, protože tu jsme si každý vymodelovali a ještě jsme si mohli vybrat barvu lávy, kterou bude potom chrlit. A jak dopadlo tajné písmo? To se dozvíme až v příštím kroužku …

Při programu o plazech jsme se dozvěděli spoustu zajímavých věcí a některé z plazů jsme si mohli dokonce i nakrmit.

V hodině přírodopisu jsme se podívali pod mikroskopem na ptačí peří a také jsme prozkoumali ptačí vejce. Už víme, kde najdeme paprsky a háčky a umíme rozlišit prachové peří od obrysového …


Den přírodních věd

I letos se naše soutěžní družstva zúčastnila Dne přírodních věd v ZOO Brno. Soutěž probíhá formou procházky po zoo, během níž se soutěžící zastavují u jednotlivých stanovišť, kde si vyslechnou zajímavé informace z různých odvětví přírodních věd a poté odpovídají na otázky.

Land art
Poznáte zvířátka, která nám se nám podařilo ztvárnit pouze z toho, co jsme našli v parku na zemi?

Konečně nám v úterý nepršelo a tak jsme vyrazili s přírodovědným kroužkem ven. Naším prvním úkolem byla frotáž kůry stromů …

Výstavu podzimních hub pro nás nasbírala a naaranžovala paní učitelka Milena Hromková.