logo
Základní škola a Mateřská škola Ořechov
Základní škola a Mateřská škola Ořechov

EVVO

Zlatý list
6 žáků naší školy se dostalo do národního kola soutěže Zlatý list. Týden budou soutěžit v Českém ráji a kromě toho se mohou zúčastnit exkurzí vedených různými odborníky.
ZOO
Za výhru v soutěži Zlatý list jsme získali poukaz na exkurzi v ZOO. A i když nám nejdříve počasí nepřálo, nakonec jsme mohli odložit pláštěnky a deštníky, a ZOO si pořádně užít a něco se přitom i dozvědět.
Den fascinace rostlinami
Po „covidové pauze“ se opět v Troubsku konal Den fascinace rostlinami pro školy. Dozvěděli jsme se spoustu informací o čmelácích, zkusili si zmrazit květ tekutým dusíkem a asi nejvíce se nám líbilo stanoviště s ochutnávkami.
Zlatý list – postup do celostátního kola

Ve čtvrtek ráno 5. 5. 2022 nás 12 žáků vyrazilo do brněnské zoologické zahrady porovnat svoje týmové přírodovědné znalosti v krajském kole prestižní soutěže Zlatý list a tehdy jsme ještě netušili, s jakým úspěchem se budeme vracet domů.

Soutěžili jsme ve dvou kategoriích mladších a nejstarších žáků v šestičlenných skupinách. Celkem na devíti stanovištích jsme plnili zábavné úkoly, zodpovídali náročné otázky a poznávali ptáky, brouky, rostliny, dřeviny a jiné. Ve volném čase jsme se pak procházeli po ZOO a užívali si prohlídku místních zvířat.

Po obědě jsme netrpělivě vyčkávali na vyhodnocení. Nejstarší žáci „Holubi“ se umístili na solidním sedmém místě (v obou kategoriích soutěžilo 10 týmů), úžasného úspěchu jsme pak dosáhli jako „Loupáčci“ v mladší kategorii. Přes silnou konkurenci jsme obsadili hned PRVNÍ MÍSTO a postupujeme tak do národního kola soutěže. Pro svoje spolužáky jsme zároveň vyhráli vstup do ZOO na celý den zdarma.

Celý den jsme si zkrátka náramně užili.

 

Den Země

Po “covidové pauze” se konal opět tradiční Den Země. Počasí nám přálo a myslím, že jsme si to všichni moc užili. Velké díky patří všem dětem na stanovištích.
Fotogalerii najdete zde: https://smaklik.rajce.idnes.cz/Den_Zeme_-_23._4._2022/
 
Den ptactva
V pátek 1. 4. 2022 se naši žáci zúčastnili soutěže pořádané ke Dni ptactva. Filip Maša a Ema Novotná obsadili 3. místo. Gratulujeme :)
Měřík
Ani s mechem nemusí být vždycky nuda, obzvlášť když stačí utrhnout jeden lísteček a už můžeme pozorovat v buňkách chloroplasty.
Smysly
Prakticky jsme si vyzkoušeli místa na jazyku, kde nejlépe vnímáme sladké, kyselé a slané chutě. Zároveň jsme zjišťovali, jak snadno se dají některé smysly “ošálit”.
Kostra
I v páté třídě jsme se seznámili s kostlivcem Oskarem a naučili se většinu jeho kostí.  A samozřejmě jsme se s ním také museli vyfotit.
Sběr starých mobilů pokračuje
Na konci ledna odevzdala naše škola 63 starých mobilů určených k recyklaci. Další vysloužilé mobily můžete odevzdávat průběžně během celého školního roku do krabice, která je umístěna ve vestibulu školy. Zde se také nachází nádoba na drobné vysloužilé elektrospotřebiče a vybité baterie.
Sázím, sázíš, sázíme …
V některých třídách chyběly živé květiny a tak jsme se rozhodli to napravit. Uvidíme, jak se jim bude dařit a zda “přežijí” do dalších let.

Lovci a sběrači
První letošní úkol z Recyklohraní byl zaměřen na sběr starých mobilů a na výtvarné zpracování krabice na již nepotřebné mobily. Do úkolu se zapojili žáci z 1. i druhého stupně a taky nejmenší děti z přípravné třídy. Za necelý měsíc se nám podařilo nasbírat přes 60 mobilů. Všem, kteří se dokázali svého starého mobilu vzdát moc děkujeme.

Přírodní krajiny
Kde žijí velbloudi a co mají vlastně v hrbu? Kde nejvíce prší a proč je někde jen sníh a led? To se všechno dozvěděli páťáci od svých spolužáků.
Jak vidí včela?
V hodině přírodopisu jsme si vyzkoušeli pohled včely. Důsledkem vidění složeného oka je mozaikový obraz, což v praxi znamená, že své spolužáky uvidíme mnohokrát, což se nám samozřejmě všem moc líbí.
Žížala
Co udělá žížala, když má  možnost si vybrat tmu a nebo světlo? Poleze spíš na vlhké nebo na suché místo? To všechno a ještě mnohem víc už o nich víme …
Přírodověda v 5. B
V hodinách přírodovědy jsme teď několik hodin zkoumali neživou přírodu, vyzkoušeli jsme si magnetické vlastnosti a také schopnosti pravěkých lidí, kteří dokázali vykřesat jiskřičku za pomocí dvou křemenů …
Nerosty a horniny
Při zkoumání krabic s nerosty a horninami jsme si vyzkoušeli nejenom jejich fyzikální vlastnosti, ale i dovednosti pravěkých lidí s křemeny….
Peří a vejce
Se sedmáky jsme zkoumali ptačí vejce a peří a ukázalo se, že pro některé je mnohem menší problém pozorování mikroskopem než rozklepnutí vejce do petriho misky.

 

Krystal
Krystal je pevná látka, v níž jsou atomy uspořádány v pravidelně se opakujícím vzoru. A i když “vyrobit” si krystal soli není nic těžkého, přesto to některým dalo zabrat. Ještě že máme šikovnou paní asistentku Míšu, která s družinou vyrobila krystaly přímo ukázkové. A pozorovat je binokulární lupou, to už pro nás byla hračka.

Buňka
Buňka je základní stavební a funkční jednotka každého živého organismu. Tato definice je celkem nudná, ale při zkoumání buněk a nebo při vytváření modelů se dá přece jenom užít i trošku legrace. A Julča z 6.C dokonce model buňky upekla …. a ta její “buňka” byla moooc dobrá a všichni její spolužáci si na ní moc pochutnali.

Lidská kostra
Lidská kostra se skládá z lebky, páteře a kostry končetin … a to všechno má i náš kostlivec Oskar a my už na něm umíme pojmenovat všechny kosti.

Den přírodních věd
Na konci září proběhl už devátý ročník soutěže Den přírodních věd, který se už tradičně konal v ZOO Brno. Soutěže se zúčastnilo 42 družstev žáků 6. a 7. tříd a 57 družstev 8. a 9. tříd. Naši sedmáci obsadili 9. a 17. místo. Žáci devátého ročníku 11. a 18. místo. Gratulujeme!