logo
Základní škola a Mateřská škola Ořechov
Základní škola a Mateřská škola Ořechov

Poprvé laboratorní práce

Největší zábavou v přírodopise je pro nás šesťáky mikroskopování. „Už je vidím,“ ozývalo se z lavic 6. A třídy v hodině laboratorní práce z přírodopisu. Učili jsme se pracovat s mikroskopem, seznamovali se s dalšími nástroji nutnými k vytváření preparátu – pipetou, mikroskopovací jehlou, pinzetou, laboratorními sklíčky … Po krátké instruktáži, jak si vytvořit vlastní mikroskopovací vzorek, jsme měli možnost sami zjistit, jak taková buňka vlastně vypadá. Pozorovali jsme buňky v pokožce cibule, dužniny rajčete, banánu, jablka, šípku, chloroplasty v mechu měříku.

Škoda, hodina je opravdu krátká doba, když se člověk baví, ale k mikroskopům se v tomto školním roce určitě ještě vrátíme. A třeba příště budeme zkoumat vzorek, který se bude i pohybovat!

Už vidím prvoka ..

K tomuto účelu jsme si vypěstovali v senném nálevu (voda+seno) prvoka – trepku velkou. Naučili jsme se vytvořit z nálevu mikroskopický preparát a v mikroskopu sledovat velikost, tvar a pohyb tohoto jednobuněčného živočicha.

Hm…

Někteří měli štěstí a v prvním odebraném vzorku senného nálevu objevili pohybující se trepky. Jiní museli zhotovit preparát několikrát, aby konečně viděli, jak taková trepka vypadá ve skutečnosti.

Po praktické části si všichni vše pečlivě zapsali a zakreslili do laboratorního protokolu. Ti nejrychlejší stihli ještě prozkoumat své vlasy.

A co dodat na závěr…

Těšíme se na další laboratorní práce.

6-a-zprav