logo
Základní škola a Mateřská škola Ořechov
Základní škola a Mateřská škola Ořechov

Školní poznávací zájezd 8.A

Dne 31. května roku 2015 jsme se vydali na poznávací zájezd Amsterdam-Brusel-Londýn. První den jsme se sešli na parkovišti u školy. Rozloučili jsme se s rodiči a mohli jsme vyrazit.  V autobuse byla dobrá nálada, někdy až do té míry, že páni řidiči nebyli moc nadšeni.

Kolem páté hodiny navečer jsme opouštěli hranice České republiky a v hlavách jsme měli již krásy Amsterdamu. Ráno jsme se vzbudili v 7:00 . Něco málo jsme si ještě dali k snědku a vyrazili do centra. Zašli jsme se podívat na náměstí, na vyhlášené amsterdamské kanály, do muzea voskových figurín a naši prohlídku jsme zakončili plavbou vyhlídkovým člunem. Navečer jsme pokračovali v cestě do Belgie, kde jsme přenocovali v příjemném hotelu Ibis.

Druhý den nás čekala prohlídka hlavního města Bruselu. Nejdříve jsme se vyfotily před mnohonásobně zvětšeným modelem molekuly železa – Atomiem. Prohlédli jsme si zajímavé historické památky, např. katedrálu svatého sv. Michala a sv. Gudely. Nemohli jsme minout sochu „čůrajícího chlapečka“, která se považuje za jednu z největších atrakcí.  Vyspělost města byla znát na každém kroku, takže „hlavní město Evropy“ nás potěšilo. Poslední naší zastávkou na cestě do Francie bylo krásné středověké město Gent.

Večer jsme se ubytovali v hotelu v přímořském městě Dunkerque. Po snídani jsme odjeli do blízkého města Calais a nalodili jsme se na trajekt. Cesta přes moře trvala asi hodinu. V ranní mlze jsme zahlédli bílé útesy v Doveru a pokračovali jsme nerušeně dál v cestě.

A konečně to bylo tady! To, na co jsme všichni celé ty měsíce čekali! Před zraky se nám objevilo panorama anglického města Londýna! První, co jsme uviděli, bylo proslulé London Eye (kolo). Vyfotili jsme ho a vydali jsme se do centra.  Prohlédli jsme si Big Ben, budovu parlamentu, Buckinghamský palác, Trafalgarské náměstí a další významné památky. Volný čas jsme využili na nákup dárků a suvenýrů.

Večer si nás vyzvedly hostitelské rodiny. Mně a mým dvěma kamarádům byla přidělena jistá Maria Walker. Postupem času jsme zjistili, že se přistěhovala z amerického New Jersey.  I když  rodina žila skromněji a Maria byla lehce „crazy“,  dokázali jsme si najít společnou řeč. Vtipnou součástí konverzace byla i „lekce českého jazyka“.

Poslední den v Londýně jsme věnovali návštěvě Toweru. Tam jsme měli jedinečnou možnost zhlédnout korunovační klenoty Spojeného království. Mrzelo nás, že se zde nesmělo fotografovat, protože takové poklady nevidíte každý den… Od Toweru jsme zamířili vyhlídkovou lodí po řece Temži do Greenwiche. Z hvězdárny, kterou prochází nultý poledník, byl nádherný pohled na Londýn.

Blížil se večer a čekala nás dlouhá cesta domů. Na trajektu zpátky jsem sledoval hladinu moře a říkal jsem si: „ Goodbye England, goodbye… “ Byl to opravdu fenomenální výlet. Krásných vzpomínek budeme mít dost do konce života.

V úterý 16. 6. jsme si společně s rodiči zavzpomínali pří promítání fotografií a videí na náš úžasný zájezd.

Vít Soukal, VIII. A

zpr-8-a